google-site-verification=lrDhEI3q1xmUk_8_VOm7TT3r0fl5nEf7Qkq1N0Wjx8o f5520ab0f3081aa2e84e6916c6cb744defea9305
Telefon
WhatsApp
Havalandırma

Isı geri kazanım sistemleri havalandırma cihazlarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sayede %90’lara varan enerji tasarrufları sağlanabilmektedir. Burada ısı geri kazanım verimini etkileyen en önemli parametre dönüş havası ve taze hava sıcaklıkları arasındaki farktır.

Bu fark arttıkça ısı geri kazanım verimi de artmaktadır. Tersi durumda da verim azalmaktadır. Havalandırma cihazlarında kullanılan ısı geri kazanım sistemleri cihaz içi statik basınç düşümlerini arttıran komponentlerdir.

Bu nedenle motorların çekilen güç değerleri yüksektir. Dolayısıyla ısı geri kazanımlı havalandırma cihazlarında, ısı geri kazanım veriminin yanında toplam enerji verimliliği de değerlendirilmelidir.

Özellikle ülkemiz gibi geçiş mevsimlerinin yoğun olduğu iklim kuşaklarında ve gün içi sıcaklık değişiminin büyük olduğu yerlerde ısı geri kazanımının etkinliği sorgulanmalıdır.

 

Bu çalışmada ısı geri kazanımlı ve soğutma sistemi direkt genleşmeli tip olan bir havalandırma cihazının, farklı dönüş havası ve taze hava sıcaklıklarındaki ısı geri kazanım ve toplam enerji verimliliği, soğutma sisteminin simülasyonuyla analiz edilmiştir.

Kompresör ve fan motorlarında tüketilen enerji ile geri kazanılan ısı enerjisi her bir durum için hesaplanmış ve ısı geri kazanımının hangi durumlarda kullanılmaması gerektiği tespit edilmiştir.

TEKLİF FORMU